Admission 2022-23


1.1.2

1.3.4

 

1.1.2

1.1.2 Number of Programmes where syllabus revision was carried out during the year:

 

Revision in the Syllabus (2020-21)

 

 

Department of Economics 

RUAECO302- Next 4 screenshots- 75% of syllabus replaced

RUAECO302- Photo 1 

RUAECO302- Photo 2

RUAECO302- Photo 3

RUAECO302- Photo 4

RUAECO402- Next 1 screenshot- 50% of syllabus replaced

RUAECO402







Department of Hindi- 

FYBA COMP HINDI

RUACHN101- CHANGE 35%

RUACHN201 - CHANGE 35%

FYBA OPTIONAL HINDI RUAHIN101 CHANGE 35%

RUAHINE 201       CHANGE 50%







Department of Sanskrit 

TYBA RUASAN605 SANSKRIT 1.1.2 AQAR 2020-21


TYBSc Sem VI Change: 50%




Department of Biochemistry

RUSBCH102

Change: 15%


RUSBCH202

Change: 10%


RUSBCH301 Change: 10%

RUSBCH402

Change: 10%


RUSBCH501 - Change: 5%

RUSBCH601

RUSBCH602


RUSBCH604

RPSBCH101

RPSBCH102

RPSBCH103

RPSBCH104

MSc I Sem I 

Change: 25% RPSBCH202

MSc I Sem I 

Change: 25% RPSBCH204

MSc I Sem II 

Change: 15%




MSc II Sem III 25% change


Department of Botany

Proposed changes in the Syllabus – UG

2020-21

Paper


Deleted /changed syllabus

Proposed Addition/ changes

Justification

FYBSc

RUSBOT101

Unit 1

Added Microbes. 

Algae merged with microbes

+Unit 1

Microbes:  

  • Introduction to Microbiology: 


Basics of microbiology are essential for evolutionary point of view 

RUSBOTP101


+Practical

  • To study bacteria using Gram staining method.

  • Study of viruses.

  • Ganoderma, Penicillium, Aspergillus, mycorrhiza- AM.


Practical with theory


Additions to mushroom and yeast

RUSBOT102

Removed energy pyramids

+Unit 2

  • Effect of climate change on ecosystems, Role of IPCCC

  • Biodiversity:  types of biodiversity, endemics and wides

  • Conservation Biology: ex situ and in situ methods,  Peoples Biodversity register, Biological diversity act 2002

  • Convention on Biological Diversity


Students need to know current trends especially in the field of conservation

RUSBOT201

Magnoliaceae shifted to TYBSc

+Unit 3: 

  • Convolvulaceae


  • Secret life of plants: Insectivorous and parasitic plants

Increasing knowledge base

RUSBOTP201


+Practical : 

  • Convolvulaceae


  • Identification and study of insectivorous and parasitic plants

  • Pollen morphology of all the above mentioned families

Added as per theory

RUSBOT202


+Unit  2: 

  • Plant pigments and their interaction with 

light

  • Role of macronutrients and micronutrients in plants.

  • Structures of amino acids.


Missing components slowly being added from FYBSc


+Unit  3

  • Introduction to horticulture

  •  Propagation practices 


The most important skill based component to be started  at FYBSc level itself.

RUSBOTP202


PRACTICALS:

  • Test for alkaloids and tannins(TLC Demo)

  • Seed germination and calculate the percentage germination 

  • Method of growing microgreens. Plant propagation by stem cutting (hard wood), leaf cutting.

  • Terrarium/Dish garden/Bottle garden


Added as per theory 

SYBSc

RUSBOT301

Instrumentation unit shifted to paper RUSBOT303 Unit II

+Unit  1:

Microbiology

  • Structure and reproduction in bacteria  

  • Cultivation of Bacteria 

  • Plant- Microbe interactions  


Continuity from FYBSc


Role of bacteria stressed upon for importance in agriculture and horticulture


Convolvulaceae removed

+Unit  3:

  • Capparidaceae,   Combretaceae and Rubiaceae brought from TYBSc 


Keeping groups of families together for better understanding


RUSBOTP301


+ Practical

  • Strilization of glassware, preparation of media, slants and plates.

  • Slide burial technique for rhizoplane fungi

  • Cultivation and staining of Rhizobium .

  • Capparidaceae,   Combretaceae and Rubiaceae 

  • Pollen morphology of all the above mentioned families.

Practicals changed according to theory

RUSBOT 303

Changes in Pharmacognosy-

 


+Unit   1:

  • Study of secondary metabolites:  Sources, properties, extraction, active constituents 

  • Classification of crude drugs.


Missing from the mainframe basic topics


Horticulture introduced 


Economic botany merged with industry based on plant products and horticulture

+Unit 3 

Horticulture

  • Propagation practices 

  • Urban Horticulture

  • Green Tourism

Introduced at SYBSc to enable them to grasp basics of horticulture   as well as application based

RUSBOTP303


+Practicals:

  • Tests for secondary metabolites

  • Study of Stomatal index (use of micrometer for measurement of size of stoma )

  • Study of Vein islet number 

  • Study of drug adulterants 

  • Plant propagation by Air layering and Grafting, Budding

Application and skill based components added 

RUSBOT402


+Unit  -1

  • Carbohydrates: Structure and metabolism

  • Enzymes - Nomenclature, classification, mode of action, enzyme kinetics, Michaelis Menten equation, competitive, non competitive and uncompetitive inhibitors

Important to study at SYBSc level, as both are basics of Plant physiology and Biochemistry

RUSBOTP402


+Practicals

  • Tests for carbohydrates

  • Enzymes: HRP effect of pH variation on enzyme activity.

Added according to theory

RUSBOTP403


+ Practicals

  • Use of Excel for biological data analysis

Changed according to theory

TYBSc

RUSBOT501

Microbiology shifted to Unit 1 

+Unit   1

Applied Microbiology: 

  • Microbial flora of soil

  • Biogeochemical role of soil Microorganisms- Nitrogen, Carbon, Sulfur

  • Microorganisms as fertilizers- Rhizobium, Azotobacter, Phosphate solubalizers

  • Microorganisms as plant pathogens- Biodegradation and Bioremediation

Continuity of  microbiology component from FYBSc and SYBSc



importance of  microflora  in  Soil and their role

RUSBOTP501


+Practicals

  • Study of soil flora- soil dilution technique

  • Cultivation of Azetobacter and preparation of  biofertilizer

  • Study of flora of the compost

  • Study of cellulose and pectin degraders


Based on added theory

RUSBOT502

Removed: Scrophulariaceae, Rubiaceae, Capparidaceae

+Unit   1

  • Magnoliaceae

  • Rutaceae

  • Asteraceae

  • Polygonaceae

Unit 2

Ethnobotany

  • Field work, herbaria, ancient literature, archeological findings, temples and sacred places.

  • Ethnic communities of India  


Keeping groups of families together for better understanding


RUSBOTP502


+Practicals

  • Magnoliaceae

  • Rutaceae

  • Asteraceae

  • Polygonaceae

  • Pollen morphology of all the above mentioned families.

Changed according to theory

RUSBOT503

Added 


+Unit   1

  • Water potential, components of water potential: solute, matrix and pressure potential, transport of water and inorganic solutes  


Continuity of  physiology component from FYBSc and SYBSc




+Unit    3:

  • Bioprospecting and biopiracy.

Necessary for prevention of environmental plundering


Existing software changed  with  better ones

+Unit   4

Basic concepts of sequence alignment:

  • Scoring matrices like BLOSUM and PAM

  • Tools for sequence alignment- BLAST, MUSCLE 

Phylogeny:

  • Tool to study molecular evolution and phylogenetic analysis – MEGA

Databases in SYBSc

Hence the next levels in TYBSc  for continuity

RUSBOTP503


+Practical

  • Determination of solute potential of plant tissue by plasmolytic method.

  • Tool for multiple sequence alignment: MUSCLE and MEGA for Phylogenetic tree

Practicals added as per theory

RUSBOT504

Replaced examples with easily available plants



+Unit   1

  • Monographs of drugs with reference to botanical source, geographical distribution, common varieties, macro and microscopic characters, chemical constituents, therapeutic uses, adulterants- Strychnos seeds, Senna leaves, Clove buds, Allium sativum, and Curcuma longa

Classic examples to study 



+Unit 2

Phytochemicals of nutraceutical importance:

  • Lycopene: Tomato

  • Omega 3 fatty acids: Linseed/ Chia seeds/walnuts

Addition according to current trends

RUSBOTP504


+Practicals

  • Macroscopic/ Microscopic characters and Chemical tests for active constituents of the plants mentioned  in the theory

  • TLC for  separation and  detection of all metabolites mentioned in theory

  • Identification of plants for human health and their benefits.

  • Tabulation of research data and generation of graphs using excel.

Topics in practicals changed as per theory



More practicals added for application based studies

RUSBOT601


+Unit  2

  • Common ferns of India

Increasing knowledge base



+Unit  4

  • Pyrrosequencing

Current trend

RUSBOTP601


+Practicals

  • DNA sequencing using a pyrogram.


Changed as per theory

RUSBOT602

Removed combretaceae, Polygonaceae

+Unit  1

  • Gnetopsida –general characters

  • Distribution of Gymnosperms in India

+Unit  2 

  • Apocynaceae

  • Scrophulariaceae 

  • Acanthaceae 

Additions for increasing scope of knowledge

RUSBOTP602


+Practicals

  • Apocynaceae

  • Scrophulariaceae 

Acanthaceae 

  • Pollen morphology of all the above mentioned families.

  • Study of dicot and monocot embryoMicrotomy


Keeping groups of families together for better understanding


RUSBOT604


+Unit t 1 

  • Addition to vegetable fats

Kokkam butter, Cocoa butter

Vegetable fats were missing

TYBSc AC

Horticulture & Gardening

RUSACHOR

501


+Unit 1

  • Branches of Horticulture: with special reference to Landscaping, Nursery management

  • Bee attractants and their role in agriculture

  •  Mushroom cultivation 

  • IIHR, Hessargata, Bengaluru.


  • Horticulture Extension Education and Rural Development

  • Role of Horticulture in rural economy and employment generation 


Added for scope and skill based topics to increase employability

Premier Horticulture Institute


Horticulture as a key component for rural development




+Unit  2

  • In vitro micrografting in horticulture and its applications (Ivy / Chrysnthemum, fruit crops: citrus/ grapes/ mulberry)

  • Non-toxic methods of insect control

  • Genetically modified plants in plant protection

Current trends in In vitro methods

RUSACHORP

501


+Practicals

  • Developing new varieties-Technique of Emasculation and bagging( Rose/Vinca)

  • Soilless cultivation technology

  • Study of mineral nutrient deficiency symptoms in different plants (internal)

  • Collection of insect pest of the greenhouse crops (internal)

Practicals to match theory added

RUSACHOR

601


+Unit  1

  • History of landscape gardening 

  • Topiary

  • Important garden features- palms, ferns and cacti succulents. 


Additions to garden components necessary for job scenario.



+Unit  2

Floriculture, Bonsai and IPR

  • Flower arrangements –Indian , Japanese and western type, dry flower arrangement

  • Genetic Resource Management – Germ plasm conservation, role of NBPGR  and IPR’s – Plant variety protection  rights.

Title changed


Flower arrangement – to increase employability and entrepreurship

IPR angle essential to know 



+Unit  3

Commercial production of the following

  • Vegetables: Coriander

  • Fruits: Banana

Important from home growing and  Maharashtra point of view added

RUSACHORP

601


+Practicals

  • Identification of weeds

  • Survey of weeds in crop fields and other habitats

  • Preparation of herbarium of weeds

Shifted from sem 5




 

COURSE CODE

COURSE NAME

CREDITS

LECTURE/WEEK

RPSIT102

RPSIT102

MICROSERVICES ARCHITECTURE

4

4

Course Objective:

  • To introduce Microservices Architecture to the learners.

  • To demonstrate various technological implementation for Microservices.

  • To show the implementation of Micorservices in the Cloud.

  • To guide learners to build scalable applications in the cloud.

Expected Learning Outcome:

Students completing this course will be able to:

  • Use Microservices in software development.

  • Build efficient and scalable applications in Cloud.

UNITS

COURSE CONTENTS

NO. OF LECTURES

I

Introduction to Microservices: Microservices - The Evolutionary Architect, How to Model Services, Integration, Splitting the Monolith, Designing Microservice System, Establishing the Foundation.

15 L

II

Development & Testing: Inter-Service Communication, Developing Services, Data Management, Microservice Governance, Integrating Microservices.

15 L

III

Building Microservices with ASP.Net Core: ASP.Net Core Primer, Building a Microservice with ASP.Net Core, Backing Services, Creating a Data Service, Event Sourcing and CQRS.

15 L

IV

Building Microservices with ASP.Net Core: Building an ASP.Net Core Web Application, Service Discovery, Configuring Microservices Ecosystem, Securing Applications and Microservices, Building Real-Time Apps and services.

15 L

 

RPSIT102 – 100%

 

 

COURSE CODE

COURSE NAME

CREDITS

LECTURE/WEEK

RPSIT103

RPSIT103

FULL STACK WEB DEVELOPMENT - I

4

4

Course Objective:

  • To build strong foundation for web application development based on client-server architecture.

  • To provide hands-on experience and exposure to implement frontend and backend of a website using Angular.JS technology.

  • To train the learners to develop responsive web application using MVC design pattern.

  • To introduce modern databases and its architecture like MongoDB.

  • To prepare learners for the MEAN Stack Development profile.

Expected Learning Outcome:

Students completing this course will be able to:

  • Design and implement the frontend and backend of website.

  • Work with the modern database technology like MongoDB.

  • Design responsive websites for various devices.

  • Accept the MEAN Stack Developer profile.

UNITS

COURSE CONTENTS

NO. OF LECTURES

I

Introduction to Angular.js: Getting Ready, Your First AngularJS App, Putting AngularJS in Context, HTML and Bootstrap CSS Primer, JavaScript Primer, Introduction to MVC, Filters and Modules, SportsStore: A Real Application, Navigation and Checkout , Orders and Administration.

Working with Anuglar.js: The Anatomy of an AngularJS App, Using Binding and Template Directives, Using Element and Event Directives, Working with Forms, Using Controllers and Scopes, Using Filters, Creating Custom Directives, Creating Complex Directives, Advanced Directive Features.

15 L

II

Angular.js Web Services: Working with Modules and Services, Services and Server Communication , Services for Global Objects, Errors, and Expressions, Services for Ajax and Promises, Services for REST, Services for Views & Organizing Views, Services for Animation and Touch, Services for Provision and Injection, Unit Testing, Deployment Considerations. Building a data model with MongoDB  and Mongoose, Writing a REST API: Exposing the MongoDB database to the application, Consuming a REST API: Using an API from inside Express, Adding Angular components to an Express application, Building a single-page application with Angular: Foundations, Building an SPA with Angular: The next level, Authenticating users, managing sessions, and securing APIs

15 L

III

Working with Express.JS Framework:  Introduction, Quickstart, The Interface, Tips & Tricks, Examples, ExpressWorks, Building a Web server with Express, The basics of Node.js, Foundations of Express, Middleware, Routing, Building APIs, Views and templates: Pug and EJS, Persisting your data with MongoDB, Testing Express applications, Security, Deployment: assets and Heroku, Best practice.

15 L

IV

Introduction to CodeIgniter Framework: Welcome to the MVC World, Agile Methodologies and Approaches, A 10,000-Foot View of CodeIgniter, Creating the Main Web Site, Building a Shopping Cart, Creating a Dashboard, Improving the Dashboard, Last-Minute Upgrades, Security and Performance, Launch.


15 L

 

RPSIT103 – 100%

 

 

COURSE CODE

COURSE NAME

CREDITS

LECTURE/WEEK

RPSIT104

RPSIT104

ADVANCED IoT

4

4

Course Objective:

  • To expand the domain knowledge of IoT.

  • To introduce Industrial Internet of Things and its applications.

  • To give an insight on various applications of IoT.

  • To demonstrate the implementation of IoT based applications in Cloud. 

  • To discuss various case studies.

Expected Learning Outcome:

Students completing this course will be able to:

  • Design and develop smart applications with the help of smart devices.

  • Integrate IoT based applications in Cloud.

  • Apply automation in the Industry.

UNITS

COURSE CONTENTS

NO. OF LECTURES

I

IoT Ecosystems Concepts and Architecture: Internet of Things An Overview, Open Source Semantic Web Infrastructure for Managing IoT Resources in the Cloud, Device/Cloud Collaboration Framework for Intelligence Applications, Fog Computing: Principles, Architectures and Applications, Programming Frameworks For Internet Of Things, Security And Privacy In The Internet Of Things, Cloud-Based Smart-Facilities Management.

15 L

II

Industrial Internet of Things: Introduction to the Industrial Internet, Industrial Internet Use-Cases, The Technical and Business Innovators of the Industrial Internet, IIoT Reference Architecture, Designing Industrial Internet Systems, Examining the Access Network Technology and Protocols, Examining the Middleware Transport Protocols.

15 L

III

Software’s, Protocols and Technologies:  Middleware Software Patterns, Software Design Concepts, Middleware Industrial Internet of Things Platforms, IIoT WAN Technologies and Protocols, Securing the Industrial Internet, Introducing Industry 4.0, Getting From Here to There: A Roadmap.

15 L

IV

Edge Computing & IoT Applications: Defining IOt Analytics & Challenges, IoT Analytics for Cloud, Creating an AWS Cloud Analytics Environment, Collecting All that Data  - Strategies & Techniques, 

IoT Applications: Smart Metering/Advanced Metering Infrastructure, e-Health/Body Area Networks, City Automation, Automotive Applications, Home Automation, Smart Cards, Tracking (Following and Monitoring Mobile Objects), Over-The-Air-Passive Surveillance/Ring of Steel, Control Application Examples, Myriad Other Applications, Smart Factories.

15 L

RPSIT104 – 100%

 

SEMESTER II

 

COURSE CODE

COURSE NAME

CREDITS

LECTURE/WEEK

RPSIT201

RPSIT201

BLOCKCHAIN TECHNOLOGY

4

4

Course Objective:

  • To understand Blockchain technology and its application 

Expected Learning Outcome:

Students completing this course will be able to:

  • Understand block chain need

  • Work on Smart contracts

  • Able to implement decentralized application using blockchain

UNITS

COURSE CONTENTS

NO. OF LECTURES

I

Introduction to blockchain :Centralised Database,Addresses, Transaction Distributed Databases, Blockchain: An Information Technology, Trust: The Byzantine Generals Problem, Satoshi Nakamoto’s Blockchain Breakthrough, Types of Blockchain

15 L

II

Bitcoin technology:Cryptology,Bitcoin Addresses,Transactions:Transaction scripts,multisignature transaction,transaction signature,hash function,timestamp,Proof of work,Double spend and other attacks,Transaction spanning,merkle tree,Wallet,Mining,Selfish mining,alternative coins 

15 L

III

Etherium:Concept,notion of decentralization, Ethereum mining, forking, and block architecture, Ethereum wallets and client interfaces ,Comparison to bitcoin,Smart contracts, Slashing Transactions Costs,Characteristics of smart contract,Smart contract example,types of smart contract,Construct smart contract with solidity,Accessing contracts and transaction with solidity


Hyperledger Fabric: Introduction,Features,Architecture,Requirements,Components of fabric,Working of fabric

15 L

IV

Blockchain Use cases: Business Use Cases, Technology Use Cases, Legal and Governance Use Cases,Private block chain Use cases

15 L

 

RPSIT201 – 100%

 

COURSE CODE

COURSE NAME

CREDITS

LECTURE/WEEK

RPSIT202

RPSIT202

BIG DATA ANALYTICS

4

4

Course Objective:

  • To provide foundation level training that enables immediate and effective participation in big data projects. 

  • To provide basic and advanced methods to big data technology and tools, including MapReduce and Hadoop and its ecosystem. 

Expected Learning Outcome:

Students completing this course will be able to:

  • Use the trick for Big Data use cases and solutions. 

  • Learn to build and maintain reliable, scalable, distributed systems with Apache Hadoop. 

  • Apply Hadoop ecosystem components. 

  • Understand the requirements for Data Analysis.

UNITS

COURSE CONTENTS

NO. OF LECTURES

I

INTRODUCTION TO BIG DATA

Big Data - From the Business Perspective: Characteristics of Big Data, The 5 Vs of  Data, Data in the Warehouse and Data in Hadoop, Importance of Big Data, When to Consider a Big Data Solution

Big Data Use Cases: Patterns for Big Data Deployment, IT for IT Log Analytics, The Fraud Detection Pattern, The Social Media Pattern, The Call Centers, Risk: Patterns for Modeling and Management, Big Data and the Energy Sector

BIG DATA ANALYTICS FUNDAMENTALS

Introduction to Big Data Analytics: Big Data Overview, State of the Practice in Analytics, Key Roles for the New Big Data Ecosystem, Examples of Big Data Analytics

Data Analytics Life Cycle: Data Analytics Lifecycle Overview, Discovery, Preparation, Model Planning, Model Building, Communicate Results, Operationalize, Case Study: Global Innovation Network and Analysis (GINA).

15 L

II

Unstructured data: Basics, Limitations of RDBMS to store unstructured data, Nosql databases:Features, Types, case studies, Natural Language Processing for Text,  Introduction to data lake, Data lake Applications and uses

15 L

III

INTRODUCTION TO MAP REDUCE

The map tasks, Grouping by key, The reduce tasks, Combiners, Details of MapReduce Execution, Coping with node failures. 

Algorithms Using MapReduce: Matrix-Vector Multiplication, Computing Selections and Projections, Union, Intersection, and Difference, Natural Join, sorting, Role of Map reduce.

15 L

IV

BIG DATA TECHNOLOGIES

Fundamentals of Hadoop: Hadoop Ecosystem, Data, Data Storage and Analysis, Querying All Data, Comparison with Other Systems, Moving data in and out of Hadoop

The Hadoop Distributed File System: The Design of HDFS, HDFS Concepts, The Command-Line Interface, Hadoop Filesystems, The Java Interface, Data Flow.

Hadoop Plugins- Pig fundamentals, working with Hive , Introduction to Spark.

15 L

RPSIT202 – 100%

 

DEPARTMENT OF ZOOLOGY

RUSZOO101

RUSZOO201

RUSZOO301

RUSZOO302


RUSZOO401

RUSZOO501

RUSZOO504

RUSZOO604

RUSZOOP101

RUSZOOP201

RUSZOOP301

RUSZOOP401


RUSZOOP501

RUSZOOP504

RUSZOOP601



RUSACMSP501

RUSACMSP601



Total Changes in syllabus in year 2020-21

FYBSc: 12% theory and 60 % Practicals

SYBSc: 6% theory and 10% practicals

TYBSc: 6% theory and 10% practicals

TYBSc (AC): Nil (Theory) and 5%









Professional Ethics 

RUSZOO101

 

RUSZOOP101






RPSZOO104


PERCENT CHANGE IN M.SC ZOOLOGY SYLLABUS


 

 

Statistics 33%

French 




Changes in syllabus PG Microbiology 

RPSMIC101

RPSMICP101

RPSMIC103

RPSMIC104

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 1.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 2.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 3.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 3a.png

RPSMIC104

RPSMIC104

RPSMIC204

RPSMIC204

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 4.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 5.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 6.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 7.png

RPSMIC204

RPSMIC301

RPSMIC301

RPSMIC302

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 8.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 9.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 10.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 11.png

RPSMIC302

RPSMICP302

RPSMIC303

RPSMIC304

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 12.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 13.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 14.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 15.png

RPSMIC304

RPSMIC402

RPSMIC402

RPSMIC402

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 16.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 17.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 18.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 19.png

RPSMIC402

Changes in syllabi Microbiology UG:

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\PG syllabus 20.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 1b.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 1.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 1a.png


RUSMICP201 and 202

RUSMICP301 and 302

RUSMIC401

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 2a.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 2b.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 2c.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 2.png

RUSMIC401

RUSMICP401

RUSMIP403


RUSMIC501

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 3.png

C:\Users\Lenovo\OneDrive\Pictures\syllabus UG 3a.png



RUSMIC502

RUSMICP602





 

Department of Biotechnology

RUSBTK 605 Change: 100%



RUSBTKP603 Change: 100%


RUSBTK 603 Change: 5%

 

RUSBTKP601

Change: 21%


 

 

 

 

1.3.4

1.3.4 Number of students undertaking fieldwork/projects/ internships / student projects:



 

Sr. No. 

Name of the student

Name of the organization/ Company

Nature of Internship (Work/ Research)

Monthly remuneration (in Rs)

1

Krisha Keny

Jigna tutorials

Teacher ( primary and secondary)

6000 per month

2

Aditya Ahire

Eurasia Academy of Languages

Content Creation and Social Media Manager

1000 rs per month

3

Kirthi Kamath

Geolife Youth Club, Geolife Foundation(NGO)

HR-Externals

Unpaid

4

Neha Yadav

NewsAurChai -Media Agency

News Content creation and editing

3000 rs per month

5

Krishna Trivedi

Brandiverse

Digital marketing

Unpaid

6

Vaidehi Modale

TAXAS Solutions

Digital marketing

5000 rs per month

7

Aryan Chavare

International Model United Nations and Muskurahat Foundation

Digital Marketing and Fundraiser

₹70 & ₹20 respectively

8

Himani Naik

One Little Step

content writing

1000 per month

9

Vrinda Agarwal

Grant Thornton Bharat LLP

Valuation Division

Unpaid

10

Hiya Shah

Sachmaas Academy

Editor of the Monthly Magazine

5000 per month

11

Ishita Shah

HNR Tech / Home tution

Data Analyst / Teacher

7000 per month

12

Aakanksha Majumder

Kigs Technologies


Unpaid

13

Aakanksha Majumder

Yuvaa

Editorial, Sales, and Organizational

Unpaid

14

Kalyani Shreenivas Sathe

Rambhau Mhalgi Prabodhini

Research

Unpaid

15

Manas Patil

Phillip Capital

Business Development

10,000 per month+ incentives

16

Manas Patil

Burpp India PVT limited

Managing Director

Unpaid

17

Satvik Tripathi

Bharat Bhagya Vidhata

Writer & Researcher

Unpaid

18

Satvik Tripathi

Wealthfare

Writer

Unpaid

19

Mihir Mohan Desai

Women for Politics

Content writer

Unpaid



 

Sr. No. 

Name of the student

Name of the organization/ Company

Nature of Internship (Work/ Research)

Monthly remuneration (in Rs)

20

Veedhi Belwalkar


Assistant/Managing Director

Unpaid

21

Krishna Trivedi

Language'ist

Spanish teacher

150 per hour

22

Utsari Gupta Bhaya

Wildlife Conservation Trust

Research

Unpaid

23

Swarada Shukla

Burpp India PVT limited

Social Media and Marketing Manager

Unpaid

24

Satwiki Deshmukh

IRMUN , Centre for Policy Research and analysis

Finance,Research

Unpaid

25

Sarthak Joshi

AIESEC in South Mumbai

Marketing

Unpaid

26

Siddhi Vora

Viral fission

campus ambassador

unpaid

27

Tanvi Keluskar

Apex PR

Social Media Marketing

5000rs per month

28

Swarangi More

VVR Learning

Social media marketing and graphic designer

5000rs per month

29

Swarangi More

Snugbub.co.in

Graphic designer

Unpaid

30

Bhavana Tole

Being Yuva

Human Resource Admin

10,000 per month +incentive

31

Vrinda Agarwal

Future Generali India Life Insurance Company Ltd.

Actuarial team (Asset Liability management)

25000 per moth

32

Shreyasi Karapu

LingoQ

Teacher/Trainer

3,500 per month

33

Yash Bhujbal

pocket FM

Writer

12000 per month

34

Abira Sinha

Huda Sameer

Content Editor

3000 per month

35

Urvee Patil

CRC Initiative

Research

Unpaid

36

Shruti Hinge

Muskurahat Foundation, Internshala and Innovators & You

Fundraising, Student Ambassador & Business Development Executive

Unpaid

37

Vipra Keer

India Behavioural Economics Network (IBEN)

Marketing

Unpaid




Prutha Prashant Shetkar

Rupsha Sen

Hiya Shah

Janasee Jayesh Joshi



Riya Shukla

Diksha Shahakar

Moksha Shah

Sakshi Yerunkar



Sakshi Yerunkar

Janhavi Sathe

Aditi Shevde

Riya Vishal Katkar



Ankita Satam

Viraj Vijay Rawal

Ritika Raju Madre

Sayali Deepak  Kadam.



Shravani Mithagari

Akanksha Deshmukh

Tanaya Aslekar

Khushboo Chauhan



Tejaswini Oak

Ekta Bhatnagar

Shaleeni Gavali

Dhruv Joshi



Suchitra Epili

Darshana Prakash Dalvi

Sayali Deepak Kadam.

Kavita Balaji





Ruddhi S Manjarekar

Tejal Nilesh Sashte





Chaitali Ajay Dode

Tirth Ajani

Sreelakshmi S Nair


Omkar Ghangurde



Neel Phadke

Manasi Lade

Saurabhi Deepak Sawant

Nutan Rajput



Priyanka Sarmalkar

Kavita Balaji

Omkar Ghangurde

Neel Phadke



Dhruvi Gosrani

Darshana Prakash Dalvi

Urvi N. Chheda

Yash Koppula



Manasi Lade

Sakshi Sitaram Chavan

G Jayalaxmi

Riya Vishal Katkar



Shifa Khan

Sameeksha Prakash Thakur

Ritika Raju Madre

Shreya Shiralkar



Shravani Mithagari

Khushboo Chauhan

Sainika Upadhye

Kiran Rajaram Shivthare



Ruchika Mahendra Vawhal

Bhakti Anil Satose

Prajakta Velankar

Manjiri Kajrolkar



Sneha Sampat Gaikar

Kajal Singh

Kasturi Chandrashekhar Ghodke

Utkarsh Vijay Kamble



Shailaja Patel

Siddhi Rao

Dipti Sharma

Rashmi H Kamble



Saloni M Sawant

Maheshwari Chandrakant Shelar

Dhanshree Yendhe

Kasturi Chandrashekhar Ghodke



Utkarsh Vijay Kamble

Priyanka Maskare

Pranali Raut

Kshitija Nagare



Netra Joshi

Sreelakshmi S Nair

Omkar Ghangurde

Neel Phadke



Manasi Lade

Saurabhi Deepak Sawant

Nutan Rajput

Priyanka Sarmalkar




Kavita Balaji

Omkar Ghangurde

Dhruvi Gosrani

Nandinee Kishor Saindankar



Darshana Prakash Dalvi

Urvi N. Chheda

Manasi Lade

Sakshi Sitaram Chavan


Biochemistry 

Ayushi Birwatkar

Mitali Dabke

Malvika Durgawli

Mansvee Gharat




Anish Goregaonkar

Shruti Gudekar

Parvathy Menon

Mansi Mhatre



Niyati Nair

Mahima Patil

Vrushali Patil

Pragati Ranvir




Apurva Shedge

Revati Sutar

Ruchi Vartak

Rina Vishe



Akshata Yadav

Nikita Zade

Ayushi Birwatkar

Mitali Dabke



Malvika Durgawli

Mansvee Gharat

Anish Goregaonkar

Shruti Gudekar



Parvathy Menon

Mansi Mhatre

Niyati Nair

Mahima Patil



Vrushali Patil

Pragati Ranvir

Apurva Shedge

Revati Sutar



Ruchi Vartak

Rina Vishe

Akshata Yadav

Nikita Zade



Ambekar Mrunmayi Umesh

Chaudhari Priyanka Rajkumar

Chavan Tanvi Jayant

Chavan Vedashree Gorakhnath



Desai Pooja Rangrao

Dudhal Divya Maruti

Hande Devika Dattatray

Jadhav Pranay Pradeep



Jain Kajol Kamlesh

Kandhway Ilvika

Khalique Iqra Akhtar

Kottapalli Aditi



Kulkarni Gauri Santosh

Kulkarni Rashmi Dhananjay

Maru Zeel Ashok

Pagare Shweta Vijay




Parab Krisna Narendra

Patole Sanika Sudhakar

Pawar Ankita Vilas

Sacchan Shweta Prakash




Shaikh Mariyam Sarwar

Shirke Pranay Sunil

Shivshankar Samyukta Smriti

Thakkar Bhavini Mahesh



Waghchawre Sakshi Sanjay

Walke Devang Suryakant

Jaiswar Prashant Rajesh

Ranadive Prachiti Milind



Pingle Ritika Shanand

Sayyed Samrin Mohd

Jignesh A

Suniti A


Biotechnology 

Rajashree A

Mayur B

Sania B

Vaishnavi B



Manasi C

Sakshi C

Samruddhi D

Aditi D




Siddhesh G

Aditi J

Sneha J

Bhavna J



Kimaya K

Eram K

Ankita M

Sangeeta N



Nitya P

Saili P

Aathira P

Janvi P




Gayatri P

Pratik R

Unnati S

Shravani S



Kiara S

Nishant S

Riddhi S

Shrushti Y





Tushar Ambekar

Shrutika Parab



Computer science 

Student Name

Project Name

Class


1

ACHARYA SAMBIT RAVINDRANATH

Human Activity Detection

MSC CS


2

BRID MAITHILI NEELESH

BOOKFLIX

MSC CS


3

CHAUDHARI SHRADDHA PRAVIN

ANALYSIS ON SUICIDES

MSC CS


4

HARIJAN HEMANTKUMAR VIJAYKUMAR

Data analysis on used car market

MSC CS


5

KALE OMKAR RAJESH

Analysis of Real Estate Rates

MSC CS


6

MARDE BHAGYASHREE PRAVIN

Analysis on Covid-19

MSC CS


7

MORE AAKASH MAHESH

Weather Data Analysis,Visualization and Forecasting

MSC CS


8

ADITYA MANIKANTAN

GameHub

MSC CS


9

PATIL POOJA AJAY

UBER DATA ANALYSIS

MSC CS


10

PATIL RAVINA VIJAY

MALL CUSTOMER SEGMENTATION

MSC CS


11

ANUJA THOMBARE

ANALYSIS ON RESTURANT

MSC CS


12

KALYANI SONJE

“DIABETES AND BLOOD PRESSURE PREDICTION SYSTEM”

MSC CS


13

MEET GONDALIYA

MENTAL HEALTH ANALYSIS AND PREDICTION

MSC CS


14

MEISHVA KIRAN RATHOD

“MALWARE DETECTION USING MACHINE LEARNING”

MSC CS


15

Neha Rajendra Salekar

“SENTIMENT ANALYSIS ON TWITTER DATA”

MSC CS


16

Ninad Deepak Ghodinde

Tour Planner & Trend Analysis

MSC CS


17

Pranav Jitendra Mahajan

Asset Tracker Using Blockchain

MSC CS


18

Rohit Laxman Trimukhe”

“Social Media Trend analysis”

MSC CS


19

Sneha Mohan Netanrao

“MOVIES RECOMMENDATION SYSTEM”

MSC CS


20

SOUDNYA GANDHI”

ANALYSIS ON THE REASONS OF HAIR FALL

MSC CS


21

Vinoti Pramod Parab

Air Pollution Analysis and Prediction

MSC CS


22

Saima Ansari

A Tourism Recommendation System

MSC CS


23

Madhura Upendra Bapat

Tourist Behavior Analysis

MSC CS


24

Prashant Ashok Bhalekar

Attendance Management System

MSC CS


25

Purva Uday Dandekar

Fight PCOS

MSC CS


26

Thilakraj Ramchandra Devadiga

Attendance Management System Using smartphone

MSC CS


27

Jayanta Ghosh

Interview Emulator

MSC CS


28

Ameya Joshi

AutoGrader

MSC CS


29

Manali Shekhar Khule

SOCIAL DISTANCING

MSC CS


30

Vedant V. Mane

Understanding Deepfakes & Detecting Face Manipulation and Fake Detection

MSC CS


31

Varun Waykar

Diabetes Predictions and Analysis

MSC CS


32

Nisha Waghela

Crop Price Prediction

MSC CS


Sr. No

Student Name

Internship company

Class


1

Soudnya Gandhi

Wobot Intelligence Pvt. Ltd



2

Ninad Ghodinde

The Furative Gild Pvt. Ltd.



3

Meet Gondaliya

Techno Code LPP



4

Pranav Mahajan

Persisten Systems Ltd.



5

Sneha Mohan Netanrao

Capgemini Technology Services India Limited



6

Vinoti Pramod Parab

Inicious Solutions Pvt. Ltd



7

Meishva Rathod

Ocufox Technologies Pvt. ltd.



8

Neha Salekar

Inicious solution pvt. ltd.



9

Kalyani Dattatray Sonaje

Tripod system pvt. ltd.



10

Anuja Ashok Thombare

Digital Disruptors Pvt. Ltd.



11

Rohit Laxman Trimukhe

Affixus Systems Pvt. Ltd.



12

ACHARYA SAMBIT RAVINDRANATH

Inicious Solutions Pvt. Ltd.



13

BRID MAITHILI NEELESH

Ocufox Technologies Pvt.Ltd.



14

CHAUDHARI SHRADDHA PRAVIN

Inicious Solutions Pvt. Ltd.



15

HARIJAN HEMANTKUMAR VIJAYKUMAR

Ocufox Technologies Pvt.Ltd.



16

KALE OMKAR RAJESH

R.G. Enterprises



17

MANIKANTAN ADITYA

Ocufox Technologies Pvt.Ltd.



18

MARDE BHAGYASHREE PRAVIN

Ocufox Technologies Pvt.Ltd.



19

MORE AAKASH MAHESH

ThinkBox Media Pvt.Ltd.



20

PATIL POOJA AJAY

WI DIGITAL SERVICE PVT. LTD.



21

PATIL RAVINA VIJAY

Capgemini Technology Services India Limited



Life science 

Name of Student

Project



1

DEDHIA VIDHI DINESH

EBSB Project



2

Pallavi Dhande

EBSB Project



3

JOSHI SHRADDHA PRAMOD

EBSB Project



4

KANE ANUJA MILIND

EBSB Project



5

KHAN ALINA ZAHEER

EBSB Project



6

KHANDAGALE SHRADDHA SAREJRAO

EBSB Project



7

KRISHNAKUMAR RITIKA SUNITA

EBSB Project



8

MOLESHRI TWISHA DINESH

EBSB Project



9

NIPHADKAR SHIVANI MAKARAND

EBSB Project



10

PALANDE UNNATI UMESH

EBSB Project



11

PETHE MADHUSHREE ANAND

EBSB Project



12

SHAIKH ASMIRA KHATOON

EBSB Project



13

SURESH UPPALA HRITHIK

EBSB Project



14

THINGORE PRIYANSHI GOPAL

EBSB Project



15

THOPPIL ATHIRA SUDHAKARAN

EBSB Project



16

Shrawani Mohite

EBSB Project



17

Ritika Krushn Kumar

EBSB Project



Bvoc PAS  


Mr. Pranit Deepak Adagale

Mr. Ashutosh Ashok Vispute

Ms. Prachi Pratap Chavan

Mr.Nageswar Rabindranath Rao



Mr. Dinesh Balu Patole

Ms Nikita Vilas Alsunde

Ms Harshada Dhanaji Rajguru

Ms. Yukta Shrinivas Rane




BVoc TTM 

Mr. Himanshu Muneshwar

Belhekar Chetna Vithal

Bhatia Purvi Hemant

Bhosle Purvesh Hemant







Bhusare Sakshi Umesh

Bindal Archi Bindal

Chaturvedi Diksha Sanjeev

Chavda Hemalee Pravin







Dsouza Patricia Anthony

Desai Dakshata Santosh

Desai Mitali Pranay

Deshpande Sharvari Deepak







Dhanawade Nikita Dilip

Dhasal Akanksha Nitin

Dhotre Gargi Vijayraj

Gaikwad Netra Deepak







Ghode Suraj Nivrutti

Gotarne Priti Chandrakant

Hanuman Amisha Raghunath

Indulkar Tejas Maruti






Jadhav Amey Prakash

Jadhav Rutuja Dileep

Jadhav Surabhi Dilip

Jailkar Bhavin Raghunath






Joshi Kshitija Makarand

Kadam Madhushree Sumedh

Kajrolkar Rutika Ganesh

Kanchwala Rabab Mohammed







Kante Yash Ramesh

Katkade Kajol Kishan

Kelaskar Disha Pramod

Kulkarni Chaitrali Abhijit






Mural Sakshi Gurudatt

Naik Rutuja Santosh

Nirbhavane Tanvi Gautam

Oza Sejal Narendra







Patil Ashutosh Sanjay

Sangale Shubham Arun

Satardekar Shreyas Hemant

Sawant Shweta Ravindranath







Sayyed Falak Sameer

Sundge Kashinath Prakash

Suvarna Shubham Vishwajeet

Takle Tanvi Babruwan





Tambat Savnee Deepak

Tambe Gauri Prashant

Tiwari Drishya Krishna

Umap Nikhil Krishna







Vajarekar Janhavi Suresh

Walinjkar Vaibhavi Paresh

Shete Madhurima Shrikant

Parab Swapnil Premanand







Karle Vaishnavi

Chavan Sarvesh

Gadgil Pranjal

Choudhary Sairaj







Kamble Sanchit

Vane Shrutika

Taral Prajakta

Kulkarni Mayuresh







Shinde Asawari

Doke Siddhika